Data dodania Dodano: 2011-10-26 22:05:12
Modne masaże cz. 1


Modne masaże

  

cz.1 Masaże ręczne

  

     Człowiek współczesny, przebywający w dużych skupiskach miejskich i przemysłowych, ponaglany tempem życia tych środowisk, narażony jest na stany zakłócające normalną równowagę między zdrowiem psychicznym i fizycznym. Czynniki powodujące choroby cywilizacyjne mogą mieć podłoże psychiczne, fizyczne i społeczne. Aby zachować równowagę ducha i ciała, należy aktywnie przeciwdziałać tym negatywnym następstwom, wpływając na odnowę sił życiowych.

     W procesie odnowy biologicznej znaczącą rolę odgrywają różne formy masażu. Masaż nierozerwalnie łączy się z higieną, kosmetyką, odnową biologiczną i psychiczną. Troska o zdrowy i piękny wygląd ciała towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Były to początki zabiegów wchodzących w skład dzisiejszej terapii przeciwstarzeniowej – anti-aging, która wykorzystuje metody, wpływające na spowolnienie fizjologicznego procesu starzenia się i poprawienia jakości życia.

     Koniec XX i początek XXI wieku to dynamiczny rozwój ośrodków SPA i Wellness, w których poleca się szeroki wachlarz zabiegów oddziałujących na ciało i ducha człowieka, poprawiających jego samopoczucie, sprzyjających relaksowi, a także wspomagających zdrowie i urodę.

     SPA to skrót łacińskiej maksymy, sanitas per aquam, oznaczający zdrowie poprzez wodę lub zdrowie dzięki wodzie.

     Wellness to styl życia, zapewniający dobre samopoczucie i wpływający na harmonię między ciałem, duchem i umysłem. Filozofię Wellness przedstawił w 1959 r. amerykański lekarz dr Halbert Dunn w magazynie American Journal of Public Health, w której połączył aktywność ruchową (fitness) z dobrym samopoczuciem.

     W krótkim czasie z Wellness zaczęto łączyć wszystko, co związane jest ze zdrowym stylem życia i dobrym samopoczuciem klienta. Dziś Wellness uwzględnia potrzeby człowieka nie tylko fizyczne, psychologiczne, ale też intelektualne, emocjonalne, towarzyskie i finansowe.

     Osiągnięcie sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym związane jest z nienagannym wyglądem, dobrą kondycją fizyczną i dobrym samopoczuciem, dlatego też ludzie coraz częściej preferują zdrowy tryb życia, który zapewnia aktywność fizyczna, relaks i odpowiednia dieta.

     Pobyt w centrach rekreacji i piękności, w których oferuje się wszelkiego rodzaju zabiegi wodne, masaże ręczne i przyrządowe, przy spokojnej muzyce relaksacyjnej i aromatach olejków eterycznych wpływają na pełen relaks, pogodny nastrój i pozwalają odzyskać energię życiową.

     W ośrodkach tych przeznaczonych dla ludzi zamożnych, do zabiegów używa się kosmetyków najwyższej jakości renomowanych firm polskich i zagranicznych, stosujących najnowsze rozwiązania technologiczne. Wykorzystywany jest profesjonalny sprzęt, który zwiększa skuteczność prowadzonych zabiegów.

    Do najczęściej stosowanych masaży w ośrodkach SPA należą: masaż ręczne, masaże ręczne z wykorzystaniem różnego rodzaju akcesoriów, masaże przyrządowe i masaże w środowisku wodnym.

            Masaż aromaterapeutyczny, zwany masażem zapachowym to zabieg wykonywany z zastosowaniem olejków aromatycznych (eterycznych), który łączy leczniczą moc dotyku z indywidualnymi właściwościami olejków, dobranymi dla konkretnej osoby. Masaż jest najważniejszą metodą aromaterapeutyczną, ponieważ jest najskuteczniejszym sposobem wprowadzenia olejków eterycznych do organizmu. Skóra bardzo łatwo wchłania olejki, a podczas masowania przenikają one do układu krążenia w krótkim czasie, wywołując reakcje miejscową i ogólną. Mieszanka zapachowa do masażu uzależniona jest od rodzaju dolegliwości, ale bukiet zapachowy musi być zaaprobowany przez osobę masowaną. Najczęściej przeprowadza się masaż całego ciała, a w przypadku istniejących przeciwwskazań wykonuje się masaż częściowy. Techniki stosowane w masażu to różnego rodzaju głaskania o zmiennej głębokości oddziaływania, rozcierania i ugniatania o wydłużonej fazie przesuwu. Wskazane jest, aby zabieg był przeprowadzany przy muzyce relaksacyjnej, dostosowanej do upodobań osoby masowanej. Masować można na stole lub macie (na podłodze) do masażu.

            Masaż relaksacyjny rytmiczny, to zabieg prowadzony w rytmie specjalnie przygotowanego programu muzycznego, obejmującego melodie w różnym tempie. Różnorodność rytmu poszczególnych części muzycznych powinna być dostosowana do upodobań osoby masowanej i działać na nią uspokajająco oraz odprężająco. Najczęściej masaż rytmiczny wykonuje się na tylnej stronie ciała, a liczba części masażu zależy od czasu poszczególnych fragmentów muzycznych.

            Masaż relaksacyjny synchroniczny łączy elementy masażu z ćwiczeniami biernymi poszczególnych stawów i części ciała, ma na celu uzyskanie lub przywrócenie równowagi funkcjonalnej organizmu człowieka, postrzeganego jako spójny i dynamiczny system. Zadaniem masażu jest nie tylko przywrócenie harmonii w układzie kostno-mięśniowym, ale także doprowadzenie do współzależności procesów biologicznych, umysłowych i emocjonalnych organizmu. Masaż synchroniczny jest jednym z elementów koncepcji związanej z całościowym – holistycznym patrzeniem na człowieka, z której wywodzi się szkoła terapeutyczna, obejmująca szereg technik i procedur, występujących pod nazwą „praca z ciałem” (body work), mających na celu uzyskanie tzw. świadomości ciała.

            Masaż relaksacyjny synchroniczny na cztery ręce przeprowadzany jest przez dwóch masażystów, którzy wykonują w tym samym czasie, te same techniki, w tym samym tempie na symetrycznych częściach ciała osoby masowanej. Do masowania używa się ciepłej oliwki lub kompozycji olejków eterycznych, która wpływa na lepsze wrażenia masowanego. Masowaniem obejmuje się tylną i przednią stronę ciała. W pozycji leżenia przodem masuje się kończyny górne, grzbiet, pośladki i tylne strony kończyn dolnych. W leżeniu tyłem masowane są kończyny górne, przednia strona tułowia i przednie strony kończyn dolnych.

            Masaż czekoladowy do zabieg relaksacyjno-odżywczy, całościowy lub częściowy (najczęściej stosowany na twarz, szyję i dekolt albo biodra, uda, brzuch i pośladki) wykonywany z wykorzystaniem kremu czekoladowego przy brzmieniu spokojnej muzyki relaksacyjnej. Masaż całościowy najczęściej nie obejmuje szyi i twarzy. Masowanie rozpoczyna się od nawilżenia ciała mleczkiem czekoladowym, po czym nakłada się ciepły peeling czekoladowy, zawierający drobiny ziarna kakaowca i przeprowadza się masaż peelingowy. Kolejno po zmyciu peelingu pod prysznicem nakłada się równomiernie na całe ciało ciepłą maskę czekoladową. Po zmyciu maski czekoladowej pod prysznicem przeprowadza się masaż relaksacyjny lub masaż limfatyczny z zastosowaniem kremu wykonanego na bazie czekolady. Czas zabiegu całościowego wynosi ok.80-90 minut, a częściowego ok. 30-40 minut. Zabiegi przeprowadza się dwa razy w tygodniu, w serii 6 -10 masaży.

            Masaż motylkowy to odmiana relaksacyjnego masażu całego ciała, polegająca na delikatnym głaskaniu i rozcieraniu, od głowy i twarzy, poprzez kończyny górne, tułów do stóp. Im subtelniejszy bodziec-dotyk, tym lepsze efekty. Nazwa zabiegu sugeruje muśnięcie skrzydła motyla i podkreśla subtelny, czuły dotyk, jaki powinien być zastosowany podczas masażu. Masaż może być wykonywany przez ubranie, a poszczególne techniki winny być prowadzone w takt muzyki relaksacyjnej. Zabieg trwający ok. 30 minut przeznaczony jest dla osób w każdej grupie wiekowej (od wieku niemowlęcego do późnej starości) oraz zalecany jest dla kobiet w ciąży. Ze względu na delikatne bodźce masaż można wykonywać bez ograniczeń ilościowych.

            Masaż lipolityczny to oryginalna forma masażu, wpływająca na pobudzenie krążenia limfatycznego, mikrokążenia miejscowego i krążenia powrotnego, wywołująca działanie lipolityczne. Masaż zalecany jest do likwidacji cellulitu i zbędnej tkanki tłuszczowej. Do technik stosowanych w masażu lipolitycznym należą pompowanie, uciskanie, rolowanie, rozcieranie, oraz techniki o nazwach tarcie, grabie, nóż (piłowanie), beczka (wyciskanie), staccato. Masaż przeprowadza się tylko w tych miejscach, w których występuje nadmiar tkanki tłuszczowej lub cellulit. Najczęściej stosowany jest u kobiet o budowie typu gruszka i obejmuje brzuch, uda i pośladki.

            Masaż Rosenberga zwany liftingiem twarzy (face-lifting), rolfingiem twarzy (face-rolfing), odmładzającym dotykiem, masażem tkanki łącznej twarzy to zabieg oddziałujący na tkankę łączną powięziową w obrębie głowy, twarzy, szyi i karku w celu przywrócenia prawidłowej struktury tkanki łącznej. Stosuje się techniki rolfingu, akupresury i masażu łącznotkankowego. Masaż polega na delikatnym dotyku opuszkami palców punktów biologicznie aktywnych w obrębie głowy i szyi przy brzmieniu muzyki relaksacyjnej. Masaż jest zalecany osobom dojrzałym, u których widoczne są zmarszczki, duże napięcie mięśni mimicznych twarzy lub zwiotczenie skóry twarzy, a u których występuje lęk przed operacją plastyczną, w ramach zabiegów rehabilitacyjnych po zabiegach operacyjnych w obrębie głowy oraz osobom żyjącym w długo trwającym stresie.

            Masaż chiroplastyczny jest masażem modelującym rysy twarzy, którego celem jest poprawienie struktury tkanki łącznej mającej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie procesów metabolicznych komórek skórnych. Masowaniem obejmuje się dekolt, szyję, kark z barkami, dołu pachowe i twarz. Aby prawidłowo przeprowadzić masaż należy znać dokładnie topografię mięśni szyi i twarzy. Wszystkie techniki należy wykonywać powoli i delikatnie, aby nie doprowadzić do intensywnego odczynu przekrwienia.

    

            Masaże orientalne to zabiegi wywodzące się z kultury Dalekiego Wschodu. Do najpopularniejszych masaży obejmujących całe ciało należą: chiński, hawajski, hinduski, japoński, tajski i singapurski. Cechą wspólną masaży orientalnych jest oddziaływanie na ciało fizyczne w celu aktywizacji krążenia płynów ustrojowych, rozluźnienia mięśni, utrzymania stawów w pełnym zakresie ruchomości oraz zrównoważenie krążenia energii życiowej, a także utrzymanie harmonii w sferze psychicznej i duchowej.

            Masaż chiński Tui Na wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Masażem obejmuje się całe ciało, podczas którego stosuje się techniki: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, ściskanie, wałkowanie, wibrację, przetaczanie, rozciąganie, oklepywanie, opukiwanie, wstrząsanie oraz przeprowadza się ćwiczenia na poszczególnych stawach. Masaż chiński całego ciała przeprowadza się w pozycjach: siedzącej, leżenia przodem, leżenia na boku i leżenia tyłem. Zabieg obejmuje masaż karku i barków, kończyn górnych, grzbietu, kończyn dolnych, przedniej strony tułowia (brzuch i klatka piersiowa) oraz twarzy, głowy i szyi.

            Masaż hawajski Lomi Lomi Nui zwany również Hawaiki to masaż, u którego podstaw działania leży filozofia huny, łącząca ciało, duszę i ducha. Huna oznacza tajemnicę lub wiedzę tajemną, która daje możliwość czynienia „cudów” i uzdrawiania ludzi. Masaż hawajski jest symbolem przychylności i szacunku dla pacjenta. Lomi to hawajskie określenie masażu, oznaczające dotykanie, pocieranie, uciskanie, ugniatanie oraz pracę nad wnętrzem i zewnętrzem pacjenta. Jest to całościowy, głęboko działający zabieg, przywracający harmonię w ciele i strukturze energetycznej człowieka. W masażu używa się technik „miękkich”, będących pięknem delikatności żeńskiej energii, to jak „dotykanie miękką łapą zadowolonego kota”. Powtórzenie słowa Lomi zwiększa jego znaczenie, co odnosi się do jakości i intensywności masażu. Nui oznacza najważniejszy, jedyny w swoim rodzaju.

            Masaż hinduski zwany masażem ajurwedyjskim, to zabieg wywodzący się ze starożytnych Indii; należy do najstarszych zabiegów profilaktyczno-terapeutycznych wpływających na ciała fizyczne, mentalne i duchowe osoby masowanej poprzez zrównoważenie przepływu energii (prana) w kanałach (nadis) i ośrodkach energetycznych, w celu uruchomienia procesów samoregulujących i samoregenerujących. Jest najbardziej zróżnicowany ze wszystkich masaży, w jego zakres wchodzą następujące składowe: Abhyanga (masaż głowy, karku, przedniej i tylnej strony ciała, stóp i twarzy), Padaabhayanga (masaż stopami), Shirodhara (masaż olejowy na „trzecie oko”, czyli na czakrę adżna), Vital massage (masaż refleksoryczny stóp, dłoni, głowy i twarzy), masaż czakr, Pizhichil (masaż wykonywany przez dwóch masażystów).

            Masaż japoński zwany Shiatsu to japońska odmiana masażu punktowego (akupresury), stosowanego na punkty akupunkturowe oraz masaż całego ciała, wykonywany różnymi częściami kończyn górnych lub stopami. Shiatsu całego ciała najczęściej stosuje się w celach profilaktycznych albo w schorzeniach wywołanych czynnikami stresogennymi. Mimo, że Shiatsu oznacza ucisk palcem, to podczas masowania używa się różnych części kończyn górnych i dolnych. Aby cel masażu został osiągnięty, muszą być spełnione określone warunki, tzn. osoba masowana musi być rozluźniona, jej ciało przed zabiegiem zasadniczym powinno być rozgrzane i dopiero wtedy można przystąpić do odprężającego rozciągania mięśni kończyn dolnych i górnych. Zabieg przeprowadza się na materacu ułożonym na podłodze. Najpierw masuje się tylną stronę ciała, a później przednią.

            Masaż tajski Nuad Boran, czyli tzw. joga wspomagana lub joga dla leniwych, to zabieg, wchodzący w skład tradycyjnej medycyny Tajów. Podczas stosowania masażu wykonywanego przy brzmieniu tajskiej muzyki kontemplacyjnej wykorzystuje się różnego rodzaju techniki, jak: uciski, naciskanie ciałem, rozciąganie, manipulacje, oddziaływanie na strefy refleksyjne na stopach i kanały energetyczne. Masaż tajski jest zabiegiem bardziej relaksacyjnym i profilaktycznym niż leczniczym stosowanym w poszczególnych schorzeniach. Przed przystąpieniem do masażu należy przeprowadzić bardzo dokładne badanie zakresu ruchomości poszczególnych stawów obwodowych i kręgosłupa osoby masowanej.

            Masaż singapurski łączy trzy masaże następujące po sobie: chiński masaż grzbietu (zmniejszający napięcia mięśniowe tej okolicy), hinduski masaż stóp (działający relaksacyjnie i energetycznie) i malezyjski masaż brzucha (działający uspokajająco).